Pani Własnego Życia

Czy opłaca się jeszcze wyjechać do Niemiec?

Czy opłaca się jeszcze wyjechać do Niemiec?

Pytanie to bardzo często pada na różnych forach i grupach polonijnych. I zawsze wróży mocne sprzeczki w tym temacie.

Najgłośniej, że to już nie są te Niemcy co kiedyś, że kokosy się dawno skończyły, a państwo bankrutuje (!?!) krzyczą ci, którzy często stoją tu już u wrót emerytury, lub nawet na niej są. To te osoby, które wyjechały tutaj jeszcze przed zmianami systemu i przed zjednoczeniem RFN i DDR.

Oczywiście rzeczywistość była wtedy zgoła inna. Ale bardzo śmieszy mnie fakt, że odpowiedzi takie padają w stosunku do ludzi, którzy nieraz dopiero co skończyli szkołę i wchodzą w dorosłe życie. Porównanie dla nich czasów sprzed 40 lat, kiedy to się opłacało, a ich nawet mogło nie być jeszcze na świecie jest totalnie z czapy, ale skutecznie zniechęca wielu ludzi.

Prawda jest taka, że jakby się nie opłacało tu „siedzieć”, to pewnie większość z nas by w Niemczech nie była. Dlatego też wciąż tak wielu ludzi zjeżdża do Polski, bo robiąc swój prywatny bilans zysków i strat, wciąż może okazywać się, że dla niektórych bardziej opłaca się w Polsce. Każdy ma do tego prawo.

Opcja pierwsza: dużo kasy w krótkim czasie

Wyobraź sobie, że jest sobie pewien Maciek. Maciek potrzebuje na szybko zarobić więcej kasy, bo chce np. rozkręcić własną firmę budowlaną w Polsce, ale potrzebuje kasy na sprzęt. Plan: wyjechać do Niemiec i szybko zarobić.

Znajduje pracę we Frankfurcie na Messe (potężne hale, na których odbywają się międzynarodowe targi) i trzaska po 12 i więcej godzin dziennie nawet w weekendy. Mieszka w jakieś dziurze, hotelu robotniczym, gdzie karaluchy harcują po kuchni. Ale… po 6 miesiącach ostrego zaciskania zębów i pasa przywozi do Polski odpowiednią ilość gotówki.

Koszty utrzymania 150 euro na tydzień za mieszkanie + wyżywienie + ewentualne fajki czy piwko.

Do kieszeni wpada za stawkę godzinową (a godzin robi dobre 300 w miesiącu) + dieta (ok. 25 euro za dzień). W pół roku przywozi do Polski ok. 20.000 euro. Opłacało się? Opłacało, cel osiągnięty.

Ale nie każdy z nas chce takiego życia. I nie każdy z nas jest w stanie wytrwać taki maraton.

Opcja druga: normalne życie i normalna praca

Polacy, którzy przyjeżdżają do Niemiec tylko na określone okresy czasu, a ich główne (jak określa to ustawa) centrum życiowe pozostaje w Polsce stanowią naprawdę bardzo dużą część tutaj.

Jednak sporo z nas, Polaków, przyjeżdża do Niemiec z myślą o zostaniu tutaj na dłużej oraz sprowadzeniu rodziny. To w ich wypadku najtrudniej jest odpowiedzieć na pytanie, czy się opłaca wyjeżdżać do Niemiec. Ale i w tym wypadku trzeba rozważyć, co ktoś ma w Polsce i na co może liczyć w Niemczech.

Jeśli masz w Polsce swój dom czy mieszkanie za które nie musisz płacić strasznych pieniędzy, jeśli masz stabilną i dobrze płatną pracę a w dodatku jesteś niesamowicie przywiązany do rodziny, znajomych i ogólnie Polski, faktycznie może Ci się wcale nie opłacać.

Jeśli jednak żyjesz na wynajmie, praca jak praca, najzwyklejsza w świecie, a z rodziną to najlepiej na zdjęciach, to warto rozważyć wszystkie ZA i PRZECIW.

Porównajmy: spawacz w Polsce i spawacz w Niemczech

Pozycja wyjściowa - Polska

Jest sobie Krzysiek, pracuje jako spawacz w… dajmy na to Strzelcach Opolskich. Dostaje za swoją pracę ok. 2200 zł na rękę (patrz zrzut ekranu). Do tego ma żonę i dziecko w wieku przedszkolnym. Żona nie pracuje, bo nie ma miejsca dla dziecka w przedszkolu. Płacą za wynajmowane mieszkanie ok. 1375 złotych (średnia z zamieszczonego obrazka, pierwsze 4 archiwalne oferty ze Strzelec Opolskich). Dostają 500+ (chyba).

Czyli 2700 przychodu – 1375 złotych za mieszkanie (a jeszcze przecież media do zapłacenia!). Na rodzinę zostaje 1325 złotych – mniej niż połowa. Pewnie mają też auto… Tankowanie, ubezpieczenia… Dziecko się pochorowało – 150 zł zostawione w aptece… Głupie tygodniowe zakupy 300 złotych… Jak żyć???

Więc Krzysiek decyduje się wyjechać za granicę.

Scenariusz pierwszy

Scenariusz pierwszy. Krzysiek najpierw jedzie sam do Niemiec. Żona z dzieckiem idą mieszkać do rodziców, Krzysiek ogarnia się w DE. Pracuje 3 miesiące na delegacji, ale z czasem udaje mu się wynająć mieszkanie w bloku pod Zwickau za 400 euro warm/miesiąc (warm = na ciepło, czyli czynsz + koszty poboczne + ogrzewanie). Do tego prąd, ok. 50 euro + internet, ok. 30 euro.

Źródło: werdau-ggv.de  Proszę nie dzwonić na dane kontaktowe z zamieszczonych tu ofert, bo mogą być nieaktualne, tylko sprawdzić aktualne oferty na stronie

Teraz sprowadza rodzinę za granicę. Przechodzi na zwykłą stawkę bez delegacji, zarabia ok. 3000… ok. nie przesadzajmy – nie umie jeszcze za dobrze niemieckiego – 2500 euro brutto, co daje 1935 euro na rękę. Żona nadal nie pracuje, dziecko w domu, ale do domowego budżetu wpada jeszcze Kindergeld – 219 euro ekstra. Czyli zostaje im średnio na życie 1674 euro. Oczywiście tutaj też jeżdżą autem, co rodzi koszty. Ale na zakupy na jedzenie wydadzą tygodniowo 100-150 euro.

I może nie będą wiedli tutaj życia celebrytów, ale jestem pewna, że będą spali spokojniej, bo im nie braknie pieniędzy do kolejnej wypłaty. Opłaca się w porównaniu do Polski? Opłaca się.

Scenariusz drugi

A teraz czarny scenariusz – Krzysiek posłuchał  „dobrych rad” ludzi w Internecie. Powiedzieli mu, że najwięcej pracy na Zachodzie i że na Zachodzie najlepiej płacą, po prostu miód malina. Wschód to kiła i mogiła. Wyjechał pod Monachium, dajmy na to do Karlsfeld. Jako spawacz zarabia te dwie stówy brutto więcej niż by zarobił pod Zwickau, czyli 2700 euro. Jednak ma straszne problemy ze znalezieniem mieszkania, w dodatku Miete w tych rejonach nie schodzi poniżej 1000 euro warm za 2-pokojowe mieszkanie – zobacz zrzut ekranu strony z ofertami z miasta Karlsfeld. Do pracy dojeżdża 15 km w ponad pół godziny – bo straszne korki.

W końcu, po nastu castingach na najemcę, udaje mu się dorwać „niedrogie” mieszkanie w suterenie (poziom piwnicy) za te 1000 euro na ciepło. Prąd i internet jak we wcześniejszym przypadku – ok. 80 euro razem. Dostaje Kindergeld 219 euro, zarabia ok. 2070 euro netto. Na życie zostaje mu 1210 euro. Znacznie gorzej mimo lepszych zarobków.

Frustracja Krzyśka pogłębia się, mimo, że ma trochę lepiej niż w Polsce, to czuje się oszukany, bo w końcu to na Zachodzie miał zarabiać lepiej, a tu nadal muszą bardzo uważać na co wydają pieniądze. W pewnym momencie dochodzi do sprzeczki z właścicielem mieszkania o pojawienie się pleśni na ścianach, co skutkuje przepychankami prawnymi, które drążą budżet rodziny prawie na wylot. Krzysiek wraca z rodziną do Polski i opowiada wszystkim, jaki to wyzysk w Niemczech, że tam wcale nie zarabia się kokosów, a życie wcale nie jest tanie i w ogóle, ci głupi Polacy to w Niemczech na pańszczyźnie u Niemca z uśmiechem robią.

Potem taki sfrustrowany człowiek siada przed ekranem komputera i pisze, jakie to Niemcy złe, jak to Polacy za półdarmo robią i że w ogóle się NIE OPŁACA.

Scenariusz alternatywny: zamiast Krzyśka-spawacza pod Monachium udaje się Tomek-informatyk

Tomek od dziecka lubił się z komputerami, więc naturalne było, że wylądował na studiach na informatyce. Wyspecjalizował się w programowaniu. Ponadto z domu wyniósł znajomość języka niemieckiego (gdyż pochodzi z jednej z poniemieckich opolskich wsi), którą potem sobie podszlifował jeszcze na kursie.

Zaaplikował do dużej monachijskiej firmy, zaprosili go na rozmowę o pracę. Jako specjalista zaoferowali mu 7000 euro brutto na start. Jest sam, ale też chce sobie wynająć 2-pokojowe mieszkanie pod Monachium. Trafił na jedno, co mu się spodobało, za 1300 euro warm.

Zarobi ok. 3900 euro na rękę, odda 1300 euro na mieszkanie. Zostanie mu 2600 euro na życie. Opłaca się???

Może w Polsce by zarobił więcej. Za mieszkanie zapłacił mniej. Nie wiem, nie znam stawek. Ale gdybając pewnie nie ma źle ani w PL ani w DE.

Więc czy opłaca się jeszcze wyjechać do Niemiec?

To czy opłaca się jeszcze wyjechać do Niemiec zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.

To Ty wiesz, czego chcesz, na co się godzisz i to Ty podejmujesz decyzje. Do Ciebie należy też znalezienie jak najwięcej informacji, aby podjąć właściwe decyzje.

Zanim wyjedziesz dowiedz się jak najwięcej o danym regionie – jak tam z pracą, jak rynek mieszkaniowy, jakie są koszty życia w Niemczech i porównaj to ze swoją obecną sytuacją i potrzebami. Tylko Ty jesteś w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy Ci się opłaca, inni mogą podać Ci ewentualnie dane – liczby, zarobki, koszty i informacje.

Liczby tu zawarte są czysto statystyczne, podane według średnich znalezionych na portalach lub na szybko podliczone z ogólnodostępnych danych, których screeny znajdziecie na załączonych obrazkach.

Choć przykłady Maćka czy Krzyśka są zaczerpnięte z życia.

Pamiętajcie – każdy przypadek jest indywidualny! To że ktoś zarabia dużo więcej niż przeciętnie, nie znaczy, że wszyscy dostaną taką stawkę. To że ktoś płaci dużo mniej za mieszkanie, też nie znaczy, że wszystkim uda się znaleźć tanie mieszkanie.

Kalkulator brutto - netto zarobków

Aby obliczyć wysokość wypłaty netto będziesz musiał podać takie dane jak kwota brutto, Twoja klasa podatkowa, rok urodzenia, zniżka na dziecko, czy podlegasz pod podatek kościelny i wskazać sposób ubezpieczenia.

Zobacz inne posty na temat życia w Niemczech:

Ceny w Niemczech – sytuacja lipiec 2022 i prognozy

Ceny w Niemczech - sytuacja lipiec 2022 i prognozy Ceny paliwa w Niemczech Ostatnie dwa lata z pandemią w tle,...
Read More
Ceny w Niemczech – sytuacja lipiec 2022 i prognozy

Formalności do załatwienia po przyjeździe do Niemiec

Formalności do załatwienia po przyjeździe do Niemiec W artykule Co załatwić jeszcze przed wyjazdem do Niemiec? pisałam Wam jak przygotować...
Read More
Formalności do załatwienia po przyjeździe do Niemiec

Werdau – Spende für Fluchtlinge aus Ukraine

Werdau - Spende für Flüchtlinge aus Ukraine Hallo! Wir heißen Natalia und Adam Lesiuk und in letzten Tagen haben wir...
Read More
Werdau – Spende für Fluchtlinge aus Ukraine

Śmieci w Niemczech – jak poprawnie sortować? Ile kosztuje wywóz śmieci? Gdzie to załatwić?

Śmieci w Niemczech - jak poprawnie sortować? Ile kosztuje wywóz śmieci? Gdzie to załatwić? Zanim przejdę do praktycznych wskazówek jak...
Read More
Śmieci w Niemczech – jak poprawnie sortować? Ile kosztuje wywóz śmieci? Gdzie to załatwić?

CV po niemiecku

Jak poprawnie napisać CV po niemiecku Dobrze przygotowane CV  jest Twoim biletem wstępu na rozmowę o pracę. Niestety większość z...
Read More
CV po niemiecku

Co załatwić jeszcze przed wyjazdem do Niemiec?

Co załatwić jeszcze przed wyjazdem do Niemiec? Dzisiaj post w odpowiedzi na wiele podobnych zapytań w wiadomościach prywatnych. Wiem, że...
Read More
Co załatwić jeszcze przed wyjazdem do Niemiec?

Czy opłaca się jeszcze wyjechać do Niemiec?

Czy opłaca się jeszcze wyjechać do Niemiec? Pytanie to bardzo często pada na różnych forach i grupach polonijnych. I zawsze...
Read More
Czy opłaca się jeszcze wyjechać do Niemiec?

Jak uzyskać niemieckie obywatelstwo

Patrząc na to, co się ostatnimi czasy dzieje w polskiej polityce zaczynam się obawiać swojej przyszłości w Niemczech. Jeśli faktycznie...
Read More
Jak uzyskać niemieckie obywatelstwo

Polskie książki w Niemczech

Tęsknisz za polską książką przebywając za granicą? Nie chcesz targać swojej całej biblioteczki za granicę, bo może to być cały...
Read More
Polskie książki w Niemczech

Początek przygody zwanej emigracją, czyli jak zaczynałam życie w Niemczech

Początek przygody zwanej emigracją, czyli jak zaczynałam życie w Niemczech Wyjazd na stałe za granicę dla większości z nas jest...
Read More
Początek przygody zwanej emigracją, czyli jak zaczynałam życie w Niemczech

Zostaw komentarz:

%d bloggers like this: