Pani Własnego Życia

Witamina C

Witamina C w pielęgnacji skóry – cudowny składnik

Witamina C - wspaniałym jej źródłem w pożywieniu są m.in. owoce cytrusowe.

Witamina C – cenny składnik o antyoksydacyjnych działaniu.

Pewnie każdemu z Was witamina C kojarzy się przede wszystkim z profilaktyką i pierwszą pomocą przy przeziębieniach. Ale oprócz tego witamina ta ma także masę innych cennych cech i właściwosci. Między innymi jest ona jednym z najpospoliciej występujących substancji antyoksydacyjnych, czyli uogólniając anty-starzeniowych. Fantastycznie działa od wewnątrz jak i na zawnątrz!

Zastosowanie w kosmetyce

Witamina C, tak jak wspomniałam powyżej, ma wiele cennych właściwości prozdrowotnych. Jednak dzisiaj chciałabym się skupić na jej właściwościach dających możliwość zastosowania w kosmetyce w codziennej pielęgnacji twarzy i ciała.

W czym ma przede wszystkim zastosowanie witamin a C?

  • Witamina C ma właściwości antyoksydacyjne, czyli spowalnia naturalne starzenie się skóry
  • dodatkowo stanowi fantastyczne uzupełnienie filtrów przeciwsłonecznych wzmacniając ich działanie
  • bierze udział w syntezie kolagenu
  • Rozświetla cerę
  • likwiduje przebarwienia potrądzikowe

Działanie witaminy C

Witamina C działa na wielu frontach. Możemy zaobserwować efekty „natychmiastowe”, takie jak przede wszystkim rozświetlenie i zniwelowanie szarego kolorytu cery (działanie szczególnie pożądane wśród palaczy).

Ale znacznie istotniejsze jest jej działanie, którego efekty są zauważalne po czasie. Tu najistotniejszy jest wpływ na poprawę produkcji kolagenu, dzięki czemu nasza skóra zyskuje na większej elastyczności. Wpływa to zarazem na redukcję (albo zapobieganie) zmarszczek.

Koleją cenną właściwością witaminy C jest jej działanie antyoksydacyjne. Wolne rodniki występujące w środowisku i przenikające do naszego naskórka powodują utlenianie naszych komórek, czyli ich niszczenie. Witamina C niweluje działanie wolnych rodników, co w długiej perspektywie przekłada się na opóźnienie starzenia skóry.

Pod jaką postacią szukać witaminy C w składach kosmetyków

Witamina C w kosmetykach występować może w kilku formach. Różnią się one przede wszystkim stabilnością i efektywnością działania.

Szukając witaminy C w składzie kosmetyków szukaj tych substancji:

  • Ascorbyl Acid, czyli kwas L-askorbinowy
  • Tetrahexyldecyl Ascorbate lub Ascorbyl Isostearate, czyli tetraizopalmitynian lub izostearynian askorbylu
  • Ethyl Ascorbic Acid czyli etylowany kwas askorbinowy

Wyróżniamy jeszcze inne formy witaminy C występujące w kosmetykach, m.in. Ascorbyl Glucoside i Magnesium/Sodium Ascorbyl Phosphate, ale ich działanie jest zdecydowanie słabsze. Jeśli liczysz na efekty, to postaw na pierwsze trzy wspomniane wyżej formy tej witaminy 😉.

Jeśli jednak masz skórę wrażliwą to uważaj na czysty kwasy askorbinowy, bo może wywołać podrażnienia swoim kwasowym odczynem. Postaw wtedy lepiej na pozostałe dwie formy witaminy C (które przy okazji są stabilniejsze, przez co mają dłuższy okres ważności).

Oprócz tego, że dana substancja znajdzie się w składzie kosmetyku, to ważne jest też jej stężenie. Aby działanie witaminy C dało jakie kolejek rezultaty, jej koncentracja powinna wynosić 15-20% w przypadku kwasu L-askorbinowego, 3-10% w przypadku tetraizopalmitynianu lub izostearynianu askorbylu i 10% w przypadku etylowanego kwasu askorbinowego. Przy niższych stężeniach nie możemy mówić o aktywnym działaniu witaminy C w danym kosmetyku, a więc i nie mamy co liczyć na powalające efekty.

Niestety producenci kosmetyków niechętnie dzielą się informacjami ile jakich substancji dokładnie zawierają ich produkty. W takich przypadkach najlepiej przeanalizować skład kremu czy serum i stwierdzić, czy poszukiwana przez nas substancja stoi odpowiednio „wysoko” na liście składników. Jeśli jest np. gdzieś za substancjami zapachowymi czyli Perfum lub Fragrance, to od razu możemy odstawić taki kosmetyk z powrotem na sklepową półkę, bo zawiera śladowe ilości cennej substancji.

Witamina C występuje w wielu kremach , jednak warto przyłożyć się i poszukać produktu, w którym witamina C będzie grała pierwszą rolę. Wtedy możemy być pewni, że jej stosowanie przyniesie nam zamierzone efekty. Warto się rozejrzeć trochę, bo sera z witaminą C potrafią kosztować nawet i 400 zł. Na końcu tego postu znajdziecie linki do recenzji kosmetyków z witaminą C za rozsądne pieniądze 😉

Jak stosować witaminę C?

Witamina C śmiało może być stosowana cały rok. Zaleca się nawet aby była stosowana codziennie rano obok filtrów UV, ponieważ te dwa produkty świetnie się uzupełniają i dają jeszcze lepszą ochronę naszej skórze. Także w wieczornej pielęgnacji można śmiało po nią sięgnąć.

Bzdurą jest, że witamina C podobnie jak retinol czy kwasy AHA jest fotouczulająca. Fakt, że kwas L-askorbinowy w bardzo wysokim stężeniu narusza strukturę naszej skóry co może wywoływać zaczerwienienie lub pojawiania się przebarwień, jednak w normalnych stężeniach stanowi ochronę przed UV.

Dla kogo kosmetyki z witaminą C?

Odpowiedź jest prosta – dla wszyskich. Dla nastolatków przy problemach z trądzikiem, po skórę dojrzałą w celu spowolnienia starzenia. Witamina C stanowi jeden z filarów świadomej i pełnej pielęgnacji skóry.

Mam kosmetyk z witaminą C – na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na przechowywanie. Witamina C rozpada się pod wpływem promieni słonecznych. Dlatego trzeba chronić ją przed światłem. Buteleczki z witaminą C powinny być zrobione z ciemnego szkła, ewentualnie innego nieprzepuszczającego promieni słonecznych materiału. Dla pewności warto chować produkty z witaminą C do szuflady lub szafki po każdym użyciu.

Ponadto pilnuj, aby kosmetyk po użyciu został szczelnie zamknięty, a jego zawartość zużyta w miarę szybko (winna temu jest niestabilna forma witaminy C), nie kupuj na zapas i zbyt dużych opakowań, bo może się okazać, że witamina się przeterminowała i nie daje efektów.


Chcesz się dowiedzieć więcej na temat innych składników stanowiących podstawę pielęgnacji skóry? Zajrzyj do postu o retinolu 😁

Recenzja Ascrobyl Tetraisopalmitate Solution 20% in Vitamin F – The Ordinary

Zostaw komentarz:

%d bloggers like this: